0
poptávkový list
aktualita
5.. červen 2019

Zavřete oči, JE TU Mezinárodní den ptačího zpěvu

Právě dnes 5. května se do ptačího zpěvu zaposlouchali lidé z více jak 80 zemí světa, mezi nimiž nechybí kromě České republiky také Antarktida nebo Karibik. Tato mezinárodní událost se rozrůstá od roku 1984, kdy ji o svých narozeninách založil přední anglický přírodovědec Chris Baines. Všeho tedy nechejte, zavřete oči a unášejte se ptačí symfonií.

A co to tedy vlastně posloucháme? „Drž se venku“ a nebo také „Pojď dál“, to podle toho, komu zrovna samečci zpívají. Právě oni jsou aktivnějšími pěvci než samičky. Jen jejich nejlepší umělecký výkon rozhoduje o tom, kdo letos dostane příležitost k založení snůšky.

Ptáci začali zpívat i v noci

V poslední době není neobvyklé slyšet zpěv denních ptáků během noci. Vědci z univerzity v Sheffieldu se domnívají, že hlavním důvodem pro noční trylkování, je hlučné prostředí během dne. V noci, podle jejich výzkumu, mají větší šanci být slyšet. Další z příčin ponocování je pouliční osvětlení, které opeřencům navozuje denní dobu.

Opeření imitátoři

Někteří ptáci nás mohou pěkně zmást proto, že napodobují věrně hlasy jiných druhů. Mezi ornitology je tento jev známý jako vokální mimikry. Mezi nejlepší imitátory u nás patří špaček obecný, který dokonce umí napodobit lidský hlas nebo houkání sirény. Lidskou řeč dokáže ovládnout i kavka nebo krkavec.

Schopnost napodobovat zpěv jiných ptačích druhů má třeba sýkora koňadra, která si půjčuje část písničky od sýkory modřinky. Důvodem pro toto chování může být ochrana svého území, protože koňadra má stejné teritoriální a potravní nároky jako do modra zbarvená konkurence.

Poslouchejte hlasy ptáků z domova

Zaposlouchat se do ptačího zpěvu můžete už dnes v klidu domova, díky aplikaci Lesní svět, která je zdarma ke stažení na Google play nebo v App Store.

Abyste nemuseli hned teď na stezky, kde je jinak možné ptáky „nachytat“, můžete si zde naskenovat pomocí QR kódů na obrázcích špačka, žlunu, slavíka a koroptev. Jak appka funguje zjistíte zde (klikněte).

Nalovit další hlasy i ilustrace ptáků a jiných živočišných druhů můžete na stezkách, jejichž seznam získáte nainstalováním appky Lesní svět.  

 

 

 

Mohlo by vás zajímat
Dřevěné pravítko 15 cm mravenec

15 centimetrů se vejde akorát do penálu.

bez DPH 33 Kč

více o produktu
Papírová omalovánka - Kamarádi z lesa

Kdo maluje nezlobí. Udělejte dětem radost obrázky lesních zvířat.

bez DPH 13 Kč

více o produktu

Další aktuality

produkt produkt
22. květen 2023

Půjčovna Lesního světa

Pořádáte akci pro děti i dospělé?

Hledáte pro ně zábavu i poučení?

Půjčte si u nás naše naučné prvky o přírodě.

Aktuálně máme několik stojanů a her s různým obsahem k půjčení:

Pokud máte zájem, napište na email: ondrej.kopecky@lesnisvet.cz, nebo zavolejte na číslo 734 204 500.

Po domluvě jsou prvky k vyzvednutí u nás v Hradci Králové.

Objevit víc
produkt produkt
21. prosinec 2022

Naše produkty na videu

Rozhodli jsme se natočit krátké příběhy o našich dřevěných hrách a dárcích. Díky podpoře Královehradeckého kraje vznila sada videí, kde uvidíte naše dárky a hry v akci. Našli jsme malé herce, oslovili slovutné filmaře a za krátko byly hýbajícící se obrázky na světě.

Rádi bychom, aby co nejlépe zprostřekovali dobrý pocit a všechny zážitky, které s našimi produkty zažijete.

 

 

 

Objevit víc
všechny aktuality

Provozovatelem webu je společnost Awocado s.r.o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Odmítnout všechny
Přijmout všechny