aktualita
5.. červen 2019

Zavřete oči, JE TU Mezinárodní den ptačího zpěvu

Právě dnes 5. května se do ptačího zpěvu zaposlouchali lidé z více jak 80 zemí světa, mezi nimiž nechybí kromě České republiky také Antarktida nebo Karibik. Tato mezinárodní událost se rozrůstá od roku 1984, kdy ji o svých narozeninách založil přední anglický přírodovědec Chris Baines. Všeho tedy nechejte, zavřete oči a unášejte se ptačí symfonií.

A co to tedy vlastně posloucháme? „Drž se venku“ a nebo také „Pojď dál“, to podle toho, komu zrovna samečci zpívají. Právě oni jsou aktivnějšími pěvci než samičky. Jen jejich nejlepší umělecký výkon rozhoduje o tom, kdo letos dostane příležitost k založení snůšky.

Ptáci začali zpívat i v noci

V poslední době není neobvyklé slyšet zpěv denních ptáků během noci. Vědci z univerzity v Sheffieldu se domnívají, že hlavním důvodem pro noční trylkování, je hlučné prostředí během dne. V noci, podle jejich výzkumu, mají větší šanci být slyšet. Další z příčin ponocování je pouliční osvětlení, které opeřencům navozuje denní dobu.

Opeření imitátoři

Někteří ptáci nás mohou pěkně zmást proto, že napodobují věrně hlasy jiných druhů. Mezi ornitology je tento jev známý jako vokální mimikry. Mezi nejlepší imitátory u nás patří špaček obecný, který dokonce umí napodobit lidský hlas nebo houkání sirény. Lidskou řeč dokáže ovládnout i kavka nebo krkavec.

Schopnost napodobovat zpěv jiných ptačích druhů má třeba sýkora koňadra, která si půjčuje část písničky od sýkory modřinky. Důvodem pro toto chování může být ochrana svého území, protože koňadra má stejné teritoriální a potravní nároky jako do modra zbarvená konkurence.

Poslouchejte hlasy ptáků z domova

Zaposlouchat se do ptačího zpěvu můžete už dnes v klidu domova, díky aplikaci Lesní svět, která je zdarma ke stažení na Google play nebo v App Store.

Abyste nemuseli hned teď na stezky, kde je jinak možné ptáky „nachytat“, můžete si zde naskenovat pomocí QR kódů na obrázcích špačka, žlunu, slavíka a koroptev. Jak appka funguje zjistíte zde (klikněte).

Nalovit další hlasy i ilustrace ptáků a jiných živočišných druhů můžete na stezkách, jejichž seznam získáte nainstalováním appky Lesní svět.  

 

 

 

Mohlo by vás zajímat
Strom jako dům

Ťuky, ťuk, kdopak v tomhle stromě bydlí?

bez DPH 24 000 Kč

více o produktu
Frotážový pult

Na jednom prvku najdete hádanku, kreslení i vědění.

bez DPH 12 800 Kč

více o produktu
Hlasy lesa

Nalovte si hlasy zvěře i s autorskou ilustrací do svého mobilu.

bez DPH 28 000 Kč

více o produktu
Smyslový chodník s lavičkou

Připravte se na pořádnou masáž chodidel.

bez DPH 15 500 Kč

více o produktu
Stolní biotop s magnety

Kdo to tu obývá? Umístěte živočicha na jeho místo a pojmenujte jej pravým jménem.  

bez DPH 7 700 Kč

více o produktu

Další aktuality

Líbí se vám naše ilustrace?

Využijte je třeba při propagaci stezky na marketingových předmětech nebo tiskovinách. Zajistíme pro vás tisk i kompletní grafické zpracování.

Vydržte…

Ukládáme potřebná data.

Za chvíli to bude.