aktualita
9.. srpen 2019

Český les prohrává s americkým Disneylandem

Českým dětem chybí klasická papírová pexesa a kvarteta, která by realisticky zobrazovala motivy českého lesa. V červenci jsme si udělali takový malý průzkum na vzorku 25 českých e-shopů specializovaných na hru a edukaci. K sehnání je u nás na 300 druhů pexes a na 100 druhů kvartet, ale těch, která by realisticky zobrazovala prvky českého lesa, jen bohužel pouhý zlomek.

Analyzovali jsme několik stovek odkazů s tím, že jsme vyhledávali pouze klasické papírové pexeso s minimálně 16ti dvojicemi obrázků a papírové kvarteto s 32 hracími kartami. Snažili jsme se najít ta pexesa a kvarteta, která pracují s realistickými motivy českého lesa. Chtěli jsme zjistit, jaké možnosti mají při výběru těchto dvou her rodiče, které chtějí své děti v poznávání českého lesa vzdělávat. 

Průzkum se věnoval výhradně klasickým českým papírovým pexesům s cenovým stropem do 100 Kč. Z celkově zhruba 300 druhů definovaných papírových pexes bylo pouze 18 pexes věnovaných české přírodě. Z těchto 18 pexes bylo 5 univerzálně přírodních (řeka, rybník, louka, zvířecí mix), 9 se věnovalo pouze omezeným kategoriím (houby nebo hmyz nebo ptáci), 3 druhy pexes se pak věnovaly čistě lesu (podzimní les, léto v lese, myslivecké pexeso) a jeden druh pexesa pracoval pouze s motivy stromů. 

Ještě hůře z pohledu edukace o českém lese dopadla kvarteta. Ze zhruba 100 druhů kvartet se pouze 6 druhů věnovalo české přírodě. Z těchto šesti pracovala čtyři kvarteta se smíšenými přírodními motivy českého lesa, jedno se věnuje houbám a jedno kvarteto bylo věnováno čistě lesním stromům. 

Výsledek nás nepřekvapil. Převážnou část nabídky obou zkoumaných her tvoří motivy z filmové produkce Walt Disney Company, českých pohádek a různých ilustrací. Pokud tyto ilustrace zobrazují faunu nebo flóru, jsou výrazně polidštěné a hlavně na hony vzdálené reálné podobě.

Navštívili jsme také deset kamenných obchodů, abychom srovnali reálnou nabídku s e-shopy. V kamenných obchodech je nabídka mnohonásobně nižší. Z deseti navštívených obchodů jsme pexeso s motivy českého lesa našli jen ve dvou případech. Výrazně pestřejší nabídku pexes (až 500 druhů) nabízí nejrůznější on-line služby, které ovšem nenabízejí pexesa a kvarteta vytištěná, ale pouze virtuální s možností stažení a tisku na domácí tiskárně. 

Co z toho vyplývá? Že bychom my rodiče měli chtít trošku víc od zábavy, kterou naše děti „spotřebovávají“. Měli bychom být náročnější i sami na sebe a hledat takové hry, které naše ratolesti i nás samotné posouvají dál. Pro nás, Lesní svět z toho vyplývá, že bychom se měli do toho více opřít J

Mohlo by vás zajímat
Frotážový pult (XL)

Na jednom prvku najdete hádanku, kreslení i vědění.

bez DPH cenu rádi zašleme

více o produktu
Strom jako dům

Ťuky, ťuk, kdopak v tomhle stromě bydlí?

bez DPH cenu rádi zašleme

více o produktu
Hlasy lesa

Nalovte si hlasy zvěře i s autorskou ilustrací do svého mobilu.

bez DPH cenu rádi zašleme

více o produktu
Kolo - Poznávání dřevin

Zdolejte kolo velmistrů dřevin. Učte se hrou o stromech, jejich dřevě, listech, plodech i kůře.

bez DPH 4 200 Kč

více o produktu
Pravítko 15 cm - Hmyz

15 centimetrů se vejde akorát do penálu.

bez DPH 27 Kč

více o produktu

Další aktuality

Líbí se vám naše ilustrace?

Využijte je třeba při propagaci stezky na marketingových předmětech nebo tiskovinách. Zajistíme pro vás tisk i kompletní grafické zpracování.

Vydržte…

Ukládáme potřebná data.

Za chvíli to bude.