0
poptávkový list
aktualita
9.. srpen 2019

Český les prohrává s americkým Disneylandem

Českým dětem chybí klasická papírová pexesa a kvarteta, která by realisticky zobrazovala motivy českého lesa. V červenci jsme si udělali takový malý průzkum na vzorku 25 českých e-shopů specializovaných na hru a edukaci. K sehnání je u nás na 300 druhů pexes a na 100 druhů kvartet, ale těch, která by realisticky zobrazovala prvky českého lesa, jen bohužel pouhý zlomek.

Analyzovali jsme několik stovek odkazů s tím, že jsme vyhledávali pouze klasické papírové pexeso s minimálně 16ti dvojicemi obrázků a papírové kvarteto s 32 hracími kartami. Snažili jsme se najít ta pexesa a kvarteta, která pracují s realistickými motivy českého lesa. Chtěli jsme zjistit, jaké možnosti mají při výběru těchto dvou her rodiče, které chtějí své děti v poznávání českého lesa vzdělávat. 

Průzkum se věnoval výhradně klasickým českým papírovým pexesům s cenovým stropem do 100 Kč. Z celkově zhruba 300 druhů definovaných papírových pexes bylo pouze 18 pexes věnovaných české přírodě. Z těchto 18 pexes bylo 5 univerzálně přírodních (řeka, rybník, louka, zvířecí mix), 9 se věnovalo pouze omezeným kategoriím (houby nebo hmyz nebo ptáci), 3 druhy pexes se pak věnovaly čistě lesu (podzimní les, léto v lese, myslivecké pexeso) a jeden druh pexesa pracoval pouze s motivy stromů. 

Ještě hůře z pohledu edukace o českém lese dopadla kvarteta. Ze zhruba 100 druhů kvartet se pouze 6 druhů věnovalo české přírodě. Z těchto šesti pracovala čtyři kvarteta se smíšenými přírodními motivy českého lesa, jedno se věnuje houbám a jedno kvarteto bylo věnováno čistě lesním stromům. 

Výsledek nás nepřekvapil. Převážnou část nabídky obou zkoumaných her tvoří motivy z filmové produkce Walt Disney Company, českých pohádek a různých ilustrací. Pokud tyto ilustrace zobrazují faunu nebo flóru, jsou výrazně polidštěné a hlavně na hony vzdálené reálné podobě.

Navštívili jsme také deset kamenných obchodů, abychom srovnali reálnou nabídku s e-shopy. V kamenných obchodech je nabídka mnohonásobně nižší. Z deseti navštívených obchodů jsme pexeso s motivy českého lesa našli jen ve dvou případech. Výrazně pestřejší nabídku pexes (až 500 druhů) nabízí nejrůznější on-line služby, které ovšem nenabízejí pexesa a kvarteta vytištěná, ale pouze virtuální s možností stažení a tisku na domácí tiskárně. 

Co z toho vyplývá? Že bychom my rodiče měli chtít trošku víc od zábavy, kterou naše děti „spotřebovávají“. Měli bychom být náročnější i sami na sebe a hledat takové hry, které naše ratolesti i nás samotné posouvají dál. Pro nás, Lesní svět z toho vyplývá, že bychom se měli do toho více opřít J

Mohlo by vás zajímat
Dřevěné pravítko 15 cm mravenec

15 centimetrů se vejde akorát do penálu.

bez DPH 33 Kč

více o produktu
Papírová omalovánka - Kamarádi z lesa

Kdo maluje nezlobí. Udělejte dětem radost obrázky lesních zvířat.

bez DPH 13 Kč

více o produktu

Další aktuality

produkt produkt
22. květen 2023

Půjčovna Lesního světa

Pořádáte akci pro děti i dospělé?

Hledáte pro ně zábavu i poučení?

Půjčte si u nás naše naučné prvky o přírodě.

Aktuálně máme několik stojanů a her s různým obsahem k půjčení:

Pokud máte zájem, napište na email: ondrej.kopecky@lesnisvet.cz, nebo zavolejte na číslo 734 204 500.

Po domluvě jsou prvky k vyzvednutí u nás v Hradci Králové.

Objevit víc
produkt produkt
21. prosinec 2022

Naše produkty na videu

Rozhodli jsme se natočit krátké příběhy o našich dřevěných hrách a dárcích. Díky podpoře Královehradeckého kraje vznila sada videí, kde uvidíte naše dárky a hry v akci. Našli jsme malé herce, oslovili slovutné filmaře a za krátko byly hýbajícící se obrázky na světě.

Rádi bychom, aby co nejlépe zprostřekovali dobrý pocit a všechny zážitky, které s našimi produkty zažijete.

 

 

 

Objevit víc
všechny aktuality

Provozovatelem webu je společnost Awocado s.r.o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Odmítnout všechny
Přijmout všechny